Bilim & Teknik

Bir daha geri dönmemek üzere Mars'a gidecekler!

Mars’a tek gidişlik bilet için sürdürülen kıyasıya yarışta sona gelindi. 24, Mars yolculu Pazartesi günü yani yarın açıklanacak.

Bir daha geri dönmemek üzere Mars'a gidecekler!

Mars'a gitmek için yola koyulacak ilk insanlar kim olacak? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için az bir süre kaldı. “Kızıl gezegen” biletine talip 200 bin adayın katıldığı elemede sona geliniyor. Son 100'e kalanların listesi pazartesi günü açıklanacak.

100 aday, gerçekten Mars'ta yaşamaya hazır olup olmadıklarının anlaşılması için zorlu sınavlardan geçirilecek. Zira bu yolculuğun geri dönüşü yok. Mars One adlı proje ile Kızıl gezegende ilk insan kolonisi kurulması hedefleniyor. 100 kişiden sadece 24'ü Dünya'dan ayrılma şansı yakalayacak. Bu 24 kişi 6 gruba ayrılacak. 9 yıl boyunca eğitim ve testten geçirilecek adaylardan en iyi performans gösteren grup Mars'a gidecek ilk dörtlü olacak.

1424035985_img20150215233209.jpg

Sürecin, Reality Şov olarak televizyondan da yayınlanması gündemde. Bu şekilde, Mars One projesine maddi kaynak sağlanması hedefleniyor. Projenin hayata geçirilebilmesi için 6 milyar dolar gerekiyor. Şimdiye kadar sadece 770 bin dolar toplanabildi. İlk insan grubunun 2025'ta Mars'a ayak basması planlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.