Bilim & Teknik
Blue Origin kapsülü ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Blue Origin kapsülü ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos’a ait Blue Origin şirketi tarafından geliştirilen Crew Capsule 2.0 için ilk uçuş verileri yayınlandı.


Elon Musk'ın CEO'su olduğu SpaceX uzay araştırmaları şirketinin ardından Amazon'un kurucusu Jeff Bezos’a ait Blue Origin şirketi de farklı olarak uzay turizmi çalışmalarına hız verdi. New Shepard üzerinden gerçekleştirilen Crew Capsule 2.0 fırlatımı için ilk uçuş verileri ziyaretçilere paylaşıldı.

Kontrollü bir şekilde gönderilen kapsülün kalkış ve iniş süresi 10 dakika 6 saniye olarak ölçülürken, uçuşta 98.16 km maksimum yüksekliğe ulaşıldı.
Roket Dünya'dan çıkışta 3.200 km/s, Dünya’ya dönüşte 4.582 km/s azami iniş hızına ulaştığı tespit edildi.

Crew Capsule 2.0 (Mürettabat Kapsülü 2.0), SpaceX'ten farklı olarak uzaya turizm amaçlı yolcu taşıyacağı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bu kalkış ve işine ek olarak; uçuşta 12 ticari, araştırma ve eğitim yükleri yer aldı.

SpaceX ve Origin, modern uzay çalışmalarına yön veren özel kuruşlar olarak dikkat çekiyor. Her iki firmada yeryüzünden kalkış ve yeryüzüne iniş başarısına birincil amaç olsa da çalışma alanları birbirinden farklı. SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargoculuk faaliyeti üzerine çalışmalar yürütürken, Blue Origin uzay turizmi üzerine yoğunlaşmış durumda.

Blue Origin'in fırlattığı kapsülün kalkış ve iniş testini aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.