Bilim & Teknik

Blue Origin testi başarı ile tamamlandı

Jeff Bezos'un sahibi olduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin roketi için yapılan test çalışması başarılı bir şekilde tamamlandı.

Blue Origin testi başarı ile tamamlandı

Uzaya turist taşımak için Virgin Galactic ile kıyasıya bir rekabete girmesine kesin gözüyle bakılan Blue Origin'in hedeflerine ulaşabilmesi için bir adım daha başarı ile atıldı. Online alışveriş devi Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blu Origin'in yeniden kullanılabilir özellikteki New Shepard isimli roketini uzaya gönderdi. Roketin fırlatılışı canlı olarak yayınlandı. 

Bezos geçtiğimiz aylarda, her yıl 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satarak, elde edilen geliri Blue Origin’e aktaracağını belirterek bu şirkete ne kadar önem verdiğin gözler önüne sermişti. 78 milyar dolarlık serveti ile kısa süre önce dünyanın en zengin ikinci ismi olan Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin, geçtiğimiz günlerde 2018'de göreve başlaması planlanan 'The New Shepard capsule'ü tanıtmıştı.   

Blue Origin, yörünge altı bir roketi geçtiğimiz aylarda başarılı bir şekilde test etmişti. 6 yolcu taşıma kapasitesine sahip roket, Teksas'tan fırlatılmış ve birkaç dakika sonra kontrollü bir şekilde yere geri indirilmişti.   

Yeniden kullanılabilir bir roket

Uzay çalışmalarında son yıllarda giderek öne çıkan konu yeniden kullanılabilir uzay araçları. Elon Musk'ın sahibi olduğu Space X'in roketleri bu teknolojiye sahip. Bu sayede görüngeye çıkma maliyetleri düşürülen uzay yolculukları makul hale gelmeye başladı. Blue Origin de yeniden kullanılabilir roketlerle maliyetleri düşürüp uzay turizmini mantıklı hale getirmeye çalışıyor. 

Yorumlar
İlyas Güneyli
Bu çalışmalar güzel ilerliyor fakat insanlığın geleceği açısından roketler iyi bir seçenek değil Gelecekte itki teknolojisi gaz deposu yerine kinetik enerjiyi kullanacak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.