Bilim & Teknik

Boeing son Barış Kartalı uçağını Türkiye’ye teslim etti

Türk HİK Filosu tamamlandı!


Boeing, dördüncü ve son Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı'nı (HİK) bugün Türk Hava Kuvvetleri’ne Konya Hava Üssü’nde teslim ederek Türk HİK filosunu tamamladı ve böylelikle Türkiye’nin hava sahası gözetimi vemuharebe yönetimi kabiliyetlerini geliştirdi.

Son teslimat, platform için upgrade edilmiş yazılımı ve yer destek ünitesinin son unsuru olan Yazılım Destek Merkezini de (SSC) içermektedir. Daha önce teslim edilmiş olan Barış Kartalı uçaklarına yönelik upgrade edilmiş yazılım da kısa zamanda teslim edilecek.

1449674267_baris-kartali.jpg

Boeing, son uçağın teslimatını tamamlamak ve aynı zamanda Yazılım Destek Merkezi, güncellenmiş Görev Simülatör yazılımı ve Görev Destek Merkezi yazılımı gibi teknoloji kabiliyetlerinin yerleştirilmesini sağlamak için Türk endüstri ortakları TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.), Türk Hava Yolları, HAVELSAN ve ASELSAN ile birlikte çalıştı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü – Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın Işıl, “Türkiye, şu anda bu bölgede HİK kabiliyetine sahip tek ülke. Boeing’in yenilikçi mühendisliğini yerel Türk endüstri ortaklarının uzmanlığıyla birleştirerek, dünya standartlarındaki bu ileri havadan gözetim sistemini müşterimize teslim etmiş olduk” dedi.

HİK platformları Türkiye, Avustralya ve Güney Kore tarafından kullanılmaktadır.

Boeing’in 737-700 ticari uçağı üzerine kurulu olan 737 HİK uçağının ileri radarı ve 10 son teknoloji ürünü görev ekibi konsolu, havadaki ve denizdeki hedefleri eşzamanlı olarak takip edebiliyor. Muharebe yönetimi kabiliyetleri; operasyon bölgesinde sürekli gözetim yapılmasını sağlarken, aynı zamanda görev ekibinin taarruz ve savunma kuvvetlerini yönetebilmesine olanak sağlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.