Bilim & Teknik

Boeing ve SpaceX, Uzay seferlerinde kullanılacak kapsüller üzerinde çalışıyor!

NASA ile anlaşan Boeing ve SpaceX, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak.

Boeing ve SpaceX, Uzay seferlerinde kullanılacak kapsüller üzerinde çalışıyor!

İki şirketin yeni bir filo geliştirmek için NASA ile yaptığı anlaşmaya göre, önümüzdeki 3 yıl boyunca 6.8 milyar dolarlık bir ödenek, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıyacak kapsüllerin geliştirilmesi için harcanacak.

 Boeing, CST-100 isimli kapsülü üzerinde çalışırken, daha genç bir şirket olarak dikkatleri çeken SpaceX ise 'Dragon' isimli kapsülüyle testlerini sürdürücek. NASA, 2017 yılında tamamlanması beklenen çalışmalarda iki şirket için yapacağı test uçuşlarında kapsüllerde birer astronot bulunduracak. Proje kapsamında 6.8 milyar dolarlık ödeneğin 4.2 milyar doları Boeing'e ayrılırken, SpaceX'in payı ise 2.6 milyar dolar.

 1410981590_img20140917221256.jpg

NASA yöneticisi Charles Bolden, iki firmanın da 2017 yılında onay alabilmesi için aynı güvenlik standartlarını karşılamak zorunda olduğunu belirtti. ABD Başkanı Barack Obama'nın yönetimi, NASA'ya 2010 yılında ülkesinin olanaklarını yenilemesi için rekabet halindeki yerel şirketlerle anlaşma görevini vermişti.

Kaynak: Ntvmsnbc

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.