Bilim & Teknik

Bu cihazlar beklemede bile enerji tüketiyor

Uluslararası Enerji Ajansı beklemede bile enerji tüketen cihazlar için uyardı.


Teknoloji gelişti ve insanların elinde akıllı telefondan tablete kadar çok çeşitli cihazlar bulunuyor. Ayrıca evlerde ve iş yerlerinde kullanılan teknoloji ürünleri de cabası. Teknolojinin hızla ilerlemesi ve insanlara hayatı kolaylaştıracak ürünler sunması güzel ama fark edilmeyen bir ayrıntı var. Bu cihazların kullandığı enerji!

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan rapora göre, (modem, yazıcı, oyun konsolları) gibi internet özelliği bulunan cihazlarda, enerji verimliliğini artıracak basit önlemler alınması gerekiyor. Bu cihazlar bekleme konumundayken bile neredeyse açık konumdaki kadar enerji tüketiyor.

2013’te 14 milyar cihazın 80 milyar dolar enerji tükettiği söyleniyor ve sorunun çözülememesi durumunda 2020'de 120 milyar dolarlık enerji tüketeceği de raporda yer alıyor. İnternete bağlı cihazlar beklemede kaldığı sürece aynı enerjiyi tüketiyor.

1404640137_83.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.