Bu icatları Mısırlıların bulduğunu biliyor muydunuz? - Page 1

Papirüs: Çinlilerin M.Ö. 140 yılında kağıdın keşfettiği bilinse de Mısırlılar bundan çok daha önce papirüs bitkisinden önemli bir madde geliştirdiler. Bu sağlam ve saza benzeyen bitki Nil kenarındaki bataklık alanlarda yetişiyordu.

Bu icatları Mısırlıların bulduğunu biliyor muydunuz? - Page 2

Takvim: Eski Mısır’da takvim kıtlıkla ziyafet arasındaki fark anlamına geliyordu. Takvim olmadan eski Mısırlılar Nil’in ne zaman taşıp sele yol açacağını bilemezdi. Bu bilgi olmadan ise tüm tarım sistemleri riske girerdi. Bu periyodu bilmek için o yüzden takvimi geliştirdiler.

Bu icatları Mısırlıların bulduğunu biliyor muydunuz? - Page 3

Saban: Sümerler ve Mısırlılar M.Ö. 4000 yıllarında sabanı kullanan ilk toplumlar olarak biliniyor. Duvar boyalarında dört adamın tarlada birlikte sabanla çalıştıkları açıkça görülüyor.

Bu icatları Mısırlıların bulduğunu biliyor muydunuz? - Page 4

Naneli şeker: Sarımsak ya da soğan yedikten sonra ağız kokusu bugün olduğu kadar eskiden de büyük bir sorundu. Günümüzde olduğu gibi eski Mısır’da da ağız kokusu kötü diş bakımının belirtisi olarak görülüyordu. O zamanlar ekmek yapmak için un öğütmede kullanılan taşlar çok fazla kum çıkmasına yol açıyordu ve bu da ekmeklerine giriyor ve dişleri enfeksiyona açık hale getiriyordu. Mısırlı tıp uzmanları dişlerini ve dişetlerinin korumak için tütsü, mür ve tarçının balla kaynatılıp hap şekli verilerek oluşturulmuş dönemin nane şekerini keşfettiler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.