Bu kadının herşeyi ters! - Page 1

Bojana Danilovic adlı kadın, Sırbistan'ın Uzice adlı kasabasında yaşıyor. 29 yaşındaki kadının gözleri her normal insan gibi dünyayı düz bir şekilde beynine aktarsa da, beyni gördüğü her şeyi ters çeviriyor.

Bu kadının herşeyi ters! - Page 2

'Uzaysal oryantasyon fenomeni' denilen bu durumla yaşamaya çalışan genç kadın, yazıları tersten yazıyor, gazeteyi tersten okuyor. Hatta kendine özel bilgisayar ekranı ve klavyesi olan kadın, cep telefonu gibi birçok aleti tersten kullanıyor.

Bu kadının herşeyi ters! - Page 3

Bojana, ters duran eşyaları ile ilgili 'Başkalarına imkansız gibi gözükebilir ama benim için oldukça normal bir durum. Çünkü ben böyle doğdum, dünyayı böyle görüyorum' diyor.

Bu kadının herşeyi ters! - Page 4

MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve Harvard Üniversitesi'ndeki uzmanlar, bu durumu 'Uzaysal oryantasyon fenomeni' (spatial orientation phenomenon) olarak açıklasa da beyinde böyle bir durumun nasıl gerçekleştiğini tam olarak açıklayamıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.