Otobüsler tren gibi raylara paralel olan tekerlerler ile yol alıyor. Bu yolda hata payı çok az ve otobüsler saatte 90 kilometre hıza ulaşıyor.İşin en iyi tarafı ise sürücünün direksiyonu tutmak zorunda olmaması.

Güdümlü otobüsler normal otobüslerden daha hızlı olan yeni bir yolculuk modunu başarmak için otobüs ve tren yolu sistemleri elementlerini birleştiriyor. Böylece tıkanık yolları kullanmak zorunda kalmayan sistem raylardan daha ucuz.

Otobüsler kısa dikey bordürlere kenetlenen özel güdümlü tekerleklerle donatılmış. Bu güdümlü tekerlekler otobüsü merkezde tutarak otobüsün direksiyon mekanizmasını çalıştırıyor. Normal bir yolda otobüs normal otobüse dönüşüyor.

Bu otobüs İngilizlere has bir şey. İngiltere dışında birkaç örneği var: Biri Japonyada, diğerleri Avustralya ve Almanya'da. İngiltere'deki ilk güdümlü otobüs yolu Tracline 65 markasıyla Birmingham'daydı. 1984 ve 1987 yılları arasında çalışan 600 metre uzunluğunda bir yoldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.