Bilim & Teknik

Bu teknolojiler bilim kurguydu. Şimdi gerçek oldu!

Bir çoğunu bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojik ürünler artık hayatımızın bir parçası oldular. Peki nedir bu teknolojik ürünler?

Bu teknolojiler bilim kurguydu. Şimdi gerçek oldu! - Page 2

1.Kendi Kendine Giden (otonom) Arabalar

2004 gibi kısa bir süre önce, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard’dan saygın ekonomistler Frank Levy ve Richard Murnane, The New Division of Labor adlı kitaplarında araç kullanmanın sadece bir insanın yapabileceği bir görev olduğunu savundular. Otomobil ve kamyon şoförleri, çevrelerinden sürekli bir bilgi akışı işliyor." diye yazdılar ve hiçbir makinenin buna yetişemeyeceğini öne sürdüler. Beş yıl sonra Google kendi kendini süren otomobil projesine başladı.

Levy ve Murnane'in yanılmış olması kulağa hoş gelen bir değerlendirme değil. Günümüzün yapay zekâ teknolojisi, otonom sürüşü gerçek bir olasılık haline getirdiğinin ifadesidir. Kendi kendine giden arabalar ve kamyonlar bugün yol sistemlerimizin temelini henüz oluşturmuyor ama bazılarının tahmin ettiği gibi değiller ve bugün bilim kurgudan oldukça uzaklar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.