Zamanında teşhis
IBM'in kurduğu, genetik testler konusunda lider Patyway Genommics ile ortak geliştirilen akıllı telefon uygulaması ''Pathway Panorama'' 2015'in ortalarına doğru hizmet vermeye başlayacak. Eğer bu uygulama amacına ulaşırsa gelmiş geçmiş en detaylı sağlık uygulaması olacak. Farklı doktorlar tarafından verilen ilaçların vücudunuz için uyumluluğuna, ilacın dozunun hastalığınız için yeterliliğine, kaç kilometre koşmanız gerektiğine ve kaç saat egzersiz yapmanız gerektiğine bu uygulama karar verecek. Üstelik sağlığınızla ilgili yolunda gitmeyen birşeyler olduğunda sizi hemen uyaracak.

Akıllı kontakt lensler
Google Inc. ve Novartis AG şirketleri kan şekeri seviyelerini ölçebilecek ve görme yeteneğimizi daha üst seviylere çıkaracak kontakt lensler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu lensler vücut fonksiyonlarını takip eden teknoloji ürünlerinin son parçası olarak görülüyor. Akıllı lensler ile hastaların kendi sağlığını kontrol edeceğini söyleyen Novartis CEO'su Joe Jimenez, lenslerin Autofocus özelliği olan kameraların lenslerindeki teknoloji ile aynı olduğunu ve görüşü düzeltmek için kullanılabileceğini de açıkladı. Novartis, araştırma ve geliştirme değerlendirmeleri için akıllı lens prototipini 2015’in ilk aylarına kadar hazırlamayı hedefliyor.

Esnek bataryalar
Kalifornia kökenli Imprint Energy isimli firma ultra-ince bataryalar tasarlayıp, bu türden cihazların yayılmasına yardımcı olmak istiyor. Şu anda kullanılan lityum bazlı batarya tasarımlarını daha ileri boyutlara taşımak isteyen firma kendi tasarımları olan ince pil için çeşitli yatırımcı kaynaklardan 6 milyon Dolar fon almış durumda. Çinko bazlı esnek ve güvenli pil teknolojisi geliştikçe, bu tasarımı küçültmek ve sadece giyilebilir cihazlarda ve kıyafetlerde değil, vücuda yerleştirilecek bütün elektronik aygıtlara güç sağlamak için de kullanmak mümkün olacak.

Renk körleri için televizyon;
Spectral Edge şirketi tarafından 2013 kasım ayında geliştirilmeye başlanan ve Eyeteq TV adı verilen teknoloji renk körü olmayan izleyiciler için görüntüyü bozmadan yayının renklerini kare kare değiştiriyor. Eyeteq TV teknolojisi yeşil, amber ve kırmızı renklerini içeren görüntülerde sorun yaşayan insanlara yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış. Kendini kanıtlama aşamasındaki teknolojinin ileriki zamanlarda video oyunlarına da uygulanması düşünülüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.