Bilim & Teknik

Bursa'dan Ar-Ge ve tasarım merkezi hamlesi!

Türkiye'nin ikinci en büyük ihracat kenti Bursa Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısı arttırmaya devam ediyor.


Bursa'da, 2014 yılında 23 olan Ar-Ge merkezi sayısı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın çalışmaları, Ar-Ge Reform Paketi'nin sunduğu avantajlar ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın çalışmalarıyla önemli oranda arttı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay; otomotiv, makine, tekstil, kimya, gıda gibi sektörlerde söz sahibi olan Bursa'nın, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde atağa geçtiğini vurguladı. Burkay, kentin 13 milyar dolara yakın ihracata imza attığını belirterek, Bursalı firmalarımızın katma değerli ve inovasyon odaklı üretim vizyonuyla yaptığı çalışmalarla Ar-Ge merkezlerimizin sayısı 65'e, tasarım merkezlerinin sayısı ise 6'ya çıktı. Bursa'da, son 3 yılda Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısı yaklaşık 3 kat artarak 71'e yükseldi. Hedefimiz, 100 Ar-Ge ve tasarım merkezini kentimize kazandırmak. dedi

Burkay, Bursa'daki her Ar-Ge ve tasarım merkezinin kentin katma değerli üretime büyük güç kattığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: Mutlaka sanayiye teknolojiyi eklemek zorundayız. Özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın firmalarımıza moral veren destekleri ve Ar-Ge Reform Paketi sayesinde merkezlerin sayısı artmaya devam ediyor. Yalnızca birkaç sektörde Ar-Ge merkezine sahip olan kentimiz, bugün baktığımızda devletimizin ve odamızın da destekleriyle 11 ayrı sektörde Ar-Ge ve tasarım merkezine sahip oldu. Bursalı firmalarımızın bu konuda Türkiye'ye örnek bir performansı var. İnovasyon ve Ar-Ge'nin, şirketlerin ana gündemi olmasını istediklerini belirten Burkay, yenilenme olmadan büyümenin olmayacağını ifade etti.

1504382961_fft261mf24703387.jpeg

Türkiye ihracatında yüksek teknoloji ürünlerinin payını artırmanın tek yolunun Ar-Ge, inovasyon ve tasarım olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: Ülkemizde ve kentimizde Ar-Ge kültürü yaygınlaşıyor. Devletimizin sunduğu teşvik ve destekler ile firmalarımız Ar-Ge ve tasarım merkezi açmak için büyük gayret sarf ediyor. Odamız öncülüğünde yürütülen 'İnovasyon Ligi', 'Bursa Tasarım ve İnovasyon Baharı' gibi birçok projemiz de bu sayının artmasını sağlıyor. Bursa iş dünyası olarak merkezlerimizin sayısını en kısa sürede 100'e çıkartmayı istiyoruz. Bizler inanıyoruz ki Ar-Ge olmadan, yeni fikirler üretmeden büyük hedeflere ulaşmamız mümkün değildir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.