Bilim & Teknik

Cep telefonunu ilk çalışta sakın açmayın!

Cep telefonunuz çaldığında hemen açmayın, tehlikenin geçmesini bekleyin!

Cep telefonunu ilk çalışta sakın açmayın!

Elektronik cihazların yaydığı manyetik dalgaların insan sağlığına verdiği zararları çoğumuz biliyor. Ancak en çok kullandığımız cihazlardan bazıları insan hayatını ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Çukurova Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, elektronik aletlerin yaydığı manyetik alanın, anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvıdan alınan hücrelerdeki kromozomlarda bozulmaya neden oluyor.

 Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan başkanlığında yapılan araştırmada, cep telefonu, kablosuz internet ağı, dizüstü ve tablet bilgisayarlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ortay çıkarıldı.

1408453300_pagecep-telefonu-kanser-riskini-artiriyor894556833.jpg

Araştırmacılar anne karnındaki bebeğin sıvısından hücre örnekleri alarak üzerinde çalıştı ve bu çalışma sonucunda manyetik alana maruz kalan kültürlerde yeni oluşan kromozomlarda hasar oluştuğu tespit edildi.

Manyetik alanların özellikle cep telefonlarında daha yaygın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Demirhan, bu telefonlara insanların sürekli maruz kalma olasılığının da yüksek olduğunu belirtti ve"10 yıldan fazla cep telefonu kullanmak veya manyetik alana maruz kalmak kanseri tetikliyor, arttırıyor ve uyarıyor" dedi.

Cep telefonu seçerken "sar değerlerine" dikkat edilmesini isteyen Demirhan, Cep telefonlarında ilk aramada çok yüklü manyetik alan olduğunu ve bu yüzden ilk çalmada açılmaması gerektiğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.