Cern yeni bir keşife hazırlanıyor!

Bilim dünyası gözünü yeniden Cern'e çevirdi!

Cern yeni bir keşife hazırlanıyor!

Cenevre yakınlarındaki "CERN" araştırma merkezi yeni bir çarpıştırmaya hazırlanıyor. Bilimadamları, 2 yıl süren bir çalışmanın son aşaması olarak yeni bir deney yapacak.

Yerin 100 metre altında bulunan CERN tesisindeki büyük hadron çarpıştırıcısı, bu kez evrenin büyük kısmını oluşturan karanlık maddenin gizemini çözmeye çalışacak. Atom parçacığı protonlar, 13 trilyon elektron volt hızla 27 km'lik yer altı tünelinde çarpıştırılacak. Araştırmadan çıkacak sonuçların, Albert Einstein'ın 'izafiyet Teorisi'nden bu yana, fizik alanında en büyük devrimi yapacağına inanılıyor.

1433358663_img20150603220144.jpg

CERN'de yapılan deneylerle, 2 yıl önce evrenin oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atom altı parçacık "Higgs Bozonu" keşfedilmişti. 

Bugün Cenevre'de kumanda odasından, iki proton ışını Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın çevresine yönlendirilecek ve daha sonra 27 kilometrelik yeraltı tünelinde önceden belirlenmiş noktalarda birbirleriyle çarpıştırılacak. Bu noktalara yerleştirilen dev detektörler çarpışmanın yarattığı enerjiyi kaydedecek ve ortaya çıkacak proton enkazında yer alacak yepyeni parçacıkların ne olduğunun saptanması için gereken bilgileri toplayacak.

Sheffield Üniversitesi'nden Fizik Profesörü Dan Tovey, "Bu aşama, 13 TeV (trilyon elektron volt) çarpıştırmasından ilk önemli bilgileri almaya başlayacağımız dönem olacak. Bu biraz musluğu açmaya benziyor. Ama sadece işin başlangıcı." dedi.