Bilim & Teknik

Çin Ay’ın karanlık yüzüne inen ilk ülke oldu!

Çin’in Ay’ın karanlık tarafına gönderdiği Çang’ı-4 insansız keşif aracı sonunda hedefine ulaştı. İşte detaylar!

Çin Ay’ın karanlık yüzüne inen ilk ülke oldu!

Çin, geçen ay uzaya gönderilen insansız keşif aracının Ay'ın dünyadan görünmeyen karanlık yüzüne yerel saatle 10.26'da başarılı şekilde iniş yaptığını duyurdu.

Keşif aracı iniş yaptığı  yerden ilk fotoğrafları da gönderdi. Ay’ın karanlık tarafına inen ilk keşif aracı olan Çang’ı-4, derin uzay  gözlemi ve Ay’ın diğer bölgesinde daha fazla araştırma imkanı sağlayacak. Bununla  birlikte keşif aracı Ay’da çeşitli minerallerin incelenmesi ve örnekler  toplanması için de kullanılacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Çang'ı-4'ün geçen hafta Ay’ın karanlık  tarafına iniş hazırlığı yaptığını ve bu kapsamda Çinli bilim adamlarının iniş hazırlıkları için görüntüleme aygıtlarını ve ölçüm dedektörlerini kontrol  ettiğini açıklamıştı.

Çin Ay’ın karanlık yüzüne inen ilk ülke oldu!

Çang'ı-4, 7 Aralık’ta Uzun Yürüyüş 3B roketiyle Ay'daki Von Karman  kraterine inmek üzere gönderilmişti.

Çang’ı-4’ün başarılı inişi derin uzay araştırmaları için dönüm noktası olarak görülüyor. Ay, radyo sinyallerinin karanlık tarafa erişimini engellediği  için o bölgeyle dünya arasında doğrudan iletişim kurulamıyor. Çin, geçen kasım ayında da Ay’ın karanlık tarafını görüntülemiş, yer şekillerinin fotoğraflarını dünyaya aktarmıştı.

Çang’ı-3 insansız keşif aracını da Ay’a 2013'te gönderen Çin, sıradaki insansız keşif aracı Çang'ı-5'i de bu yıl Ay'a göndermeyi planlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.