Çin bunu da yaptı: "Görünmezlik pelerini" icat edildi!

Çinli öğrencilerden oluşan bir ekip, kişileri güvenlik kameralarından gizleyen ve hatta AI programlarını kandıran bir "görünmezlik pelerini" yarattı. İşte detaylar.

Çin bunu da yaptı: "Görünmezlik pelerini" icat edildi!

Çin'in Wuhan Üniversitesi öğrencileri, güvenlik kameralarını şaşırtarak kullanıcının "görünmez" olmasını sağlayan yüksek teknoloji ürünü bir ceket yarattı. InvisDefese ceket insan gözüyle görülebilir ancak gündüzleri kameralardan kaçabilen ve geceleri ısı sinyalleri gönderen bir desenle kaplı.

Öğrenciler ve projeleri Çin Lisansüstü İnovasyon ve Uygulama Yarışmalarının bir parçası olarak Huawei Technologies tarafından desteklenen bir yarışmada birincilik ödülü kazandı. Ekibe göre, InvisDefese ceket insan gözüyle görülebiliyor ancak gündüzleri kameraları kör eden ve geceleri olağandışı ısı sinyalleri gönderen bir desenle kaplı. Pelerin ayrıca sürücüsüz arabalarda kullanılan bazı algılama sistemlerini de potansiyel olarak karıştıracağı, ancak insan sürücülerin karıştırmayacağı bir tasarıma sahip.

Profesör Wang Zheng, "Günümüzde birçok gözetleme cihazı insan cesetlerini algılayabiliyor. Yoldaki kameraların yaya algılama işlevleri var ve akıllı arabalar yayaları, yolları ve InvisDefense'imiz kameranın sizi yakalamasına izin verir, ancak insan olup olmadığınızı söyleyemez. InvisDefence düşük maliyetlidir. Bay Wang, "Tam bir InvisDefense setinin maliyeti 500 yuan'dan (70 dolar) az" dedi. Profesör ayrıca, "görünmezlik pelerininin" sektörde yaya tespitini engelleyebilen ve insan gözünde şüphe uyandırmayan ilk ürün olduğunu da sözlerine ekledi. Bay Wang'a göre buluş, gizli askeri üniformaların insansız hava araçları veya AI kontrollü birimler tarafından tespit edilmekten kaçınması için yararlı olabilir.