Bilim & Teknik

Çin gelecekte uzayın tek hakimi olacak!

Çin, her alanda olduğu gibi uzay çalışmalarında da söz sahibi olmayı hedefliyor. Bu amaçla yapılan bir deney başarıyla tamamlandı.

Çin gelecekte uzayın tek hakimi olacak!

Çinli araştırmacılar, tamamıyla uzay istasyonu özelliklerine sahip bir laboratuvarda aralıksız 180 gün kalmayı başardı. Üç erkek ve bir kadın toplam dört kişiden oluşan ekip, Çin'in güneyinde yer alan Shenzhen şehrindeki yapay uzay istasyonunda yerçekimsiz ortamda ve dış dünyadan tamamen izole edilmiş şekilde yaşadı.

1481880654_gqt0elkurechbyj7qehh-w.jpg

Çin resmi haber ajansı Şinhua’ya açıklama yapan projenin teknik sorumlusu Li Yinghui, deneyin yüzde yüz bir başarıyla tamamlandığını söyledi.  Çinli bilim adamları, uzun süren uzay yolculuklarındaki yaşam koşullarının yanı sıra dünyadan izole olarak yaşamanın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini de araştırdı.

2000 aday arasından seçilen ekip, deney süresince 370 metrekarelik kapalı bir alanda yaşadı. Burada suni bir bahçe oluşturularak, yer çekimsiz ortamda sebze yetiştirdi. Ajansa açıklama yapan botanikçi Luo Jie, Ben ekibin çiftçisiydim. Aralarında domates, patates ve tahıllarında olduğu 25 ayrı bitki çeşidi yetiştirdim dedi.

Uzay ekibinin tek kadın üyesi olan ve tıbbî araştırmalar yapan Tong Feizhou, başta uyku düzeni olmak üzere, mürettebatın uzay koşullarındaki sağlık durumunu gözlemledi. Deney boyunca çok değerli verilerin elde edildiğini belirten yetkililer, Çin’in uzay programının geliştirilmesine bu verilerin büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

1481881501_em-rzhotguspsgxaqlvyoa.jpg

Pekin yönetiminin hedefinde, 2022 yılında gerçek bir uzay istasyonu kurmak var. Eğer öngörüldüğü gibi Uluslararası Uzay İstasyonu 2024 yılında devre dışı bırakılırsa, o zaman Çin uzayda sürekli bir istasyonu olan tek ülke konumunda olacak. Ancak dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelen Çin'in uzaydaki hedefleri bununla sınırlı değil. 2021 yılında Ay'a insansız keşif aracı misyonu planlayan Çinliler, 2024'te ise Ay'a bu kez astronot göndermeyi planlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.