Bilim & Teknik

Çin'de robot muhabir devri!

Saniyede 300 karakter uzunluğunda bir makale yazabilen bir robot bugün bir Çin gazetesinde çalışmaya başladığı belirtildi.


Saniyede 300 kelime yazabilen ve Xiao Nan adı verilen robotun Bahar Şenliği seyahatine odaklı bu eseri yazması yalnızca bir saniye sürdü. Robot ayrıca kısa hikayeler ve daha uzun raporlar da yazabilir.

Pekin Üniversitesi'nden Profesör Wan Xiaojun bu tür robot üretim ve geliştirme işlerinin de başındaki isim bazı açıklamalarda da bulundu;

Xiaojun, China Daily gazetesi tarafından aktarılan sözlerinde, Diğer gazetecilerle karşılaştırıldığında, Xiao Nan daha güçlü bir veri analiz kapasitesine sahip ve yazmada çok daha hızlı. dedi ve ekledi Ancak bu akıllı robotların yakında gazetecilerin yerini alabileceği anlamına gelmiyor. Günümüzde robotlar yüz yüze görüşmeler yapamıyor, sorulara sezgisel olarak yanıt veremiyor ve bir röportaj ya da sohbetten haber yapma kabiliyetine sahip olamıyorFakat robotlar, gazetelere ve ilgili medyaya, editörlere ve muhabirlere çok yardımcı olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.