Çin'deki koronavirüsten etkilenen teknoloji şirketleri! - Page 1

Koronavirüsü dünya genelinde hızla ilerleyerek panik yaratmaya devam ediyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), koronavirüs sebebiyle son 24 saatte 46 kişinin daha öldüğünü açıkladı. Çin’de başlayan salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin şu ana kadarki toplam sayısı ise 259’a yükselirken, ülkelerin yanı sıra çok uluslu birçok şirket de acil duruma geçmiş durumda.


Koronavirüsünün hızla yayılması, bazı fabrikalar ve mağazalar kapatılmasına, üretimlerin durdurulmasına ve bazı hava yolu şirketlerinin uçuşlarını iptal etmesine sebep oldu. Peki koronavirüs yüzünden etkilenen teknoloji şirketleri hangileri? Gelin bu şirketlere birlikte göz atalım;


İşte koronavirüs yüzünden etkilenen teknoloji şirketleri;

Çin'deki koronavirüsten etkilenen teknoloji şirketleri! - Page 2

Tesla


Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Çin’deki fabrikasını geçici olarak kapattı. Koronavirüsü salgını nedeniyle Çin hükümetinin talebi üzerine alınan karar, şirketin Model 3 üretimini sekteye uğratacak.


Tesla’nın Finans Müdürü Zach Kirkhorn, fabrikanın 9 Şubat’a kadar kapalı kalmasını beklediklerini ifade etti. 

Çin'deki koronavirüsten etkilenen teknoloji şirketleri! - Page 3

Google


Google yaptığı açıklama ile Çin'de bulunan tüm ofislerindeki faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu duyurdu. Ülkede 4 ofisi bulunan Google'ın aynı zamanda Hong Kong ve Tayland'ta da ofisleri var. Google bu iki ülkedeki ofislerini de geçici olarak kapattığını açıkladı. Şirketin ofislerini ne zaman açacağı ise şu an için belli değil.

Çin'deki koronavirüsten etkilenen teknoloji şirketleri! - Page 4

THY (Türk Hava Yolları)


THY tarafınfan yapılan açıklamaya göre Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenlenen seferler 9 Şubat’a kadar durduruldu. Bu şehirlere uçuş için bilet alanlara da iade ya da değişiklik işlemi yapılacak. Ücretli biletlerde iki, mil ile alınan biletlerde ise bir yıl içinde iade işlemi yapılabilecek. THY tarafından yapılan açıklamanın tam metni ise şu şekilde;


Korona Virüsü kaynaklı durumu ve son gelişmeleri ulusal ve uluslararası otoriteler ile yakından değerlendirmek amacıyla; Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenlediğimiz seferlerimizi 9 Şubat’a kadar durduruyoruz. Süreçte sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Uçuşlarınızla ilgili güncel bilgiye uçuş sorgulama ekranlarımızdan uçuş numaranız veya parkurunuzu sorgulayarak ulaşabilirsiniz.


Ayrıca THY'nin yanı sıra, bir çok kıtadan ve bir çok ülkeden Çin'e olan uçuşların sınırlandırılmış olduğunun da bilgisini verelim.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.