Bilim & Teknik

Çin'den Ay’ın karanlık yüzünde gizemli keşif!

Bir süredir Ay’ın karanlık yüzünde araştırmalar yürüten Çin, jel benzeri madde bulunduğunu duyurdu.

Çin'den Ay’ın karanlık yüzünde gizemli keşif!

Bir süredir Ay'ın karanlık yüzünde gönderdiği uzay araçları çalışmalar yapan Çin, Yutu-2 keşif aracı'nınbulunduğu bölgede jel benzeri bir madde keşfettiğini açıkladı.

Çin'den Ay’ın karanlık yüzünde gizemli keşif!

Bilim dünyası Çin Uzay Ajansı’nın Ay’a gönderdiği uzay aracının imza attığı keşfi konuşuyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, Chang’e-4 iniş aracı ve Yutu-2 keşif aracı bundan 1 hafta önce Ay’ın karanlık yüzünde 9. gündüze uyandı. Bu araçların görevlerinden bahsedecek olursak;

Chang’e-4 iniş aracı: Görevi maddeler ve sığ yüzey yapısı ile ilgili veriler toplamak. Buna ek olarak yeryüzü görüntüsü almak.
Yutu-2 keşif aracı: Görevi ise belirtilen noktalarda bilimsel keşif çalışmalar sürdürmek.

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre;

Yutu-2 keşif aracı keşfini yaparken jel benzeri bir madde keşfetti. Açıklamaya göre madde büyüleyici renklere ve gizemli bir parlaklığa sahip. Maddenin ay toprağından önemli derecede farklılıklar içerdiği ise gelen bilgiler arasında.

Henüz bulunan maddenin resimlerini paylaşmayan Çin, şimdilik keşif aracı tarafından bulunan çarpma kraterinin görüntüsü yayınladı. Görüntüyü aşağıda inceleyebilirsiniz.

Görevlerinin 3 Ay günü (420 Dünya günü) süreceği planlanarak Ay‘a gönderilen, Chang’e-4 ve Yutu-2 araçlarının şimdiye kadar 271 metre yol kat ettiğini belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.