Çin'den büyük uzay hamlesi

Çin, sonunda Tiangong uzay istasyonunu oluşturacak olan üç modülden ikincisini başarıyla başlattı. Reuters'in haberine göre, Pazar günü yerel saatle 14:22'de (02:22 ET), Wentian "Göklerin Görevi" modülü, ülkenin Wenchang uzay limanından bir Uzun Yürüyüş 5B roketinin üzerinde havalandı.

Çin'den büyük uzay hamlesi

Lansman "tam bir başarı" ile Wentian'ın bugün daha sonra Tiangong uzay istasyonuyla buluşması bekleniyor.

Bu noktada, Çin'in Shenzhou-14 misyonunun mürettebatı, Wentian'ı Tianhe “Harmony of Heaves” modülü ile ilişkilendirme çalışmalarına başlayacak. Sonuncusu, Tiangong'daki yörünge inşaatının Nisan 2021'de başlamasından bu yana uzayda bulunuyor.

Wentian faaliyete geçtiğinde, Tiangong'un nihai t şeklindeki yapısını oluşturacak iki laboratuvardan biri olarak hizmet verecek. Tamamlandığında, istasyon, üç astronot için uzun süreli konaklama ile Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yaklaşık beşte biri büyüklüğünde olacak.

Çin'den büyük uzay hamlesi

Çinli astronotların mikro yerçekimi ve yaşam bilimleri araştırmalarını yürütmeleri için alan ve ekipmana ek olarak, Wentian, Tiangong dışındaki gelecekteki araç dışı faaliyetler için ana giriş ve çıkış noktası olarak hizmet edecek bir hava kilidi kabinine sahip. Modül de ayrıca, Çin'in mürettebat devir görevlerini gerçekleştirmesine izin verecek geçici yaşam alanları da bulunuyor.

Space.com'a göre, bu tür ilk devir teslimin bu yıl içinde yapılması planlanıyor. Çin, Tiangong'un son modülünü Ekim ayında başlatmayı planlıyor. Ülke, ticari uzay uçuşlarının Tiangong'u ziyaret etmesine izin verme olasılığını araştırıyor. Ayrıca uluslararası uzay ajanslarını istasyonu ziyaret etmeye davet etti.