Bilim & Teknik

Coca Cola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor ?

Vücudumuzun Coca Cola’ya verdiği tepkiler!

Coca Cola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor ?

Coca Cola’yı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz. Peki Coca Cola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor ? Vücudumuz Coca Cola’ya nasıl tepkiler veriyor ?

Prof. Dr. Ayşe Akın bir bardak Coca Cola içtikten sonra vücudumuzda meydana gelen sürecin sağlığımıza etkilerini şu şekilde anlatıyor;

İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.

1408026828_img20140814172628.jpg

40 dakika: Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür kan basıncınız yükselir karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuttta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da vücutta depolanmış kalsiyum magnezyum ve çinko’nun da beraberce dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda Coca Cola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben kafein isteği de başlayacak (tıpkı sigaradaki gibi).

Bu kısır döngü devam ettiği sürece karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde Leptin ve insulin direnci gelişir. Vücudunuz artık şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bu bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

Kaynak: http://www.ilgincbirbilgi.com

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.