Çoğu öğrenci bunu bilmiyor! Okula gitmeden sadece sınavlara girerek sınıfı geçebilirsiniz!

Son dönemde özellikle lise öğrencileri arasında hızla yaygınlaşan yeni bir sistem mevcut. Okula gitmeden, sadece sınavlara girerek sınıf geçme! İşte konunun detayları.

Çoğu öğrenci bunu bilmiyor! Okula gitmeden sadece sınavlara girerek sınıfı geçebilirsiniz!

Bilindiği üzere üniversiteye giriş sınavı üzerinde sürekli değişiklikler yapılıyor. Eskiden, üniversiteye girişlerde, hangi liseden mezun olduğunuzdan tutun da kaç not ortalamasıyla mezun olduğunuza kadar pek çok etken hesaba katılıyordu. Fakat mevcut sistemde bunların pek bir önemi yok. Yani isterseniz Türkiye’nin en iyi lisesini bitirmiş olun, bunun sınavda size somut bir artısı olmayacaktır.

Bu durum sınava hazırlanan lise öğrencilerini farklı bir stratejiye yöneltti. Özellikle lise son sınıfta okuyan pek çok öğrenci, kaydını açık liseye aldırarak, okula gitmeyi bıraktı. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Hemen açıklayalım.

Çoğu öğrenci bunu bilmiyor! Okula gitmeden sadece sınavlara girerek sınıfı geçebilirsiniz!

Okulda görülen derslerin, özellikle de lise sondaki pek çok konunun sınav kapsamında çok düşük bir etkisi var. Bu durumu vakit kaybı olarak gören öğrenciler, kayıtlarını açık liseye aldırarak, okula gitmedikleri zamanı sınava çalışarak değerlendiriyorlar.

Bilindiği üzere açık lisede devam zorunluluğu diye bir şey söz konusu değil. Tek yapmanız gereken şey sınavlara girip, bunları geçmek. Sınavlarda genel olarak okuldaki yani örgün eğitimdeki sınavlardan çok daha kolay. Hal böyle olunca, üniversite sınavlarına hazırlanmak isteyen binlerce öğrenci de bu yönteme başvurdu.

Devam zorunluluğundan kurtulan öğrenciler, sadece sınavlara girerek açık lise mezunu olacaklar ve üniversite sınavına girecekler. Üstelik bu durumun onlara herhangi negatif bir etkisi de bulunmayacak.