Çok işinize yarayacak buluşlar! - Page 1

Beyin Sarsıntılarını İzleyen Ağızkoruyucu

Beyin travmalarını tespit etmek çoğu zaman çok zor. Üstelik sporcular için hayati. Beyin travması geçiren bir sporcunun bu durumu tespit edilemediği takdirde sporcu hayat boyu nörolojik sorunlarla uğraşmak zorunda kalabiliyor. Japonca "korumak" anlamına gelen Mamori isimli ürün içinde bulunan sensorler aracılığıyla sporcuları ve teknik direktörlerini uyararak, bir beyin travması yaşanıp yaşanmadığını haber veriyor. Sorun ortadan kalkıyor.

Çok işinize yarayacak buluşlar! - Page 2

Mantardan yapılan paketler
Normal paketlerin çok büyük bir kısmı petrol tabanlı ürünlerden üretiliyor ve doğaya uyumlu değil. Halbuki doğanın bir çocuğu olan mantardan da bu paketleri üretebilir ve kullanabiliriz. Ecovative isimli firma da bu inanışla tarımsal yan ürünler ve mantarlardan yapılan paketler üretmeye başlamış. Doğada hızla kaybolan, yenilenebilir bu paketlerle petrol tabanlı paketlemeye son vermeyi hedefliyorlar.

Çok işinize yarayacak buluşlar! - Page 3

Su israf etmeyen duş

ABD Çevre Koruma Örgütü, ABD'de kullanılan duşlarda kaç litre su israf edildiğini araştırmış. Sonuç? 4,5 trilyon litre su.
OrbSys isimli firma da bu duruma bir son vermek için ürettikleri duş sayesinde yüzde 90 oranında su tasarrufu sağlamayı başarmışlar. Ürün kapalı devre bir sistemle suyun kendi içinde kalmasını sağlayıp boşa akan temiz suyu tekrar kullanılmasını sağlıyor.

Çok işinize yarayacak buluşlar! - Page 4

Ucuz, taşınabilir su arıtma cihazı
Yapılan araştırmalara göre dünyada 1 milyar insan temiz, içilebilir suya erişim şansına sahip değil. Portapure isimli 18 litrelik bu cihaz herhangi bir yerden kendisine yüklenen suyu tertemiz yapıyor. Tek bir filtre ile 11 bin 350 litre suyu içilebilir hale geliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.