Bilim & Teknik

Curiosity Mars'ta yeni bir madde keşfetti

NASA'nın Curiosity(Meraklı) isimli keşif robotu Mars'ta Dünya'da çok az rastlanan bir madde keşfetti.


1465965447_pia16239c-hpfeat.jpg

Mars'ın iklim ve jeolojisini inceleyen ve gezegende yaşamı ve su bulunabilirliğini araştıran Meraklı 2011'de Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatılmıştı. Bir çok keşfi olan Meraklı'nın şimdiki keşfi oldukça önemli ipuçları sağlayabilecek bir madde.

"Tridymite" isimli madde ancak aşırı sıcaklıklarda oluşabilir ve bilim adamları Mars'ta daha önce bu maddeyi oluşturabilecek kadar sıcaklık düzeyinin oluştuğunu ön görmüyorlardı.

1465965033_tridimit.jpg1465965056_tridimit2n.jpg1465965106_tridimit-04.jpg

Bu maddenin kefedilmesiyle Mars'ın volkanik geçmişinin var olduğuna işaret ediliyor ve gezegenin volkanik dağlarının patlamasıyla yüksek sıcaklıkta oluştuğu tahmin ediliyor.

NASA Johnson Uzay Merkezi'nde görevli Richard Morris konuyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyor: "Tridymite Mars'da bulmayı umduğumuz en son madde. Bu Mars'ın nasıl evrimleştiği konusunda çok bilgi verecek ve bişeyleri yeniden düşünmemiz gerekebilecek.Belki de orda henüz bilmediğimiz bazı çok tuhaf şeyler oluyor."

Bilim insanları ise yeni keşfi belkide gezegenin tarihinin yeniden yazılmasını gerektirebilecek bir madde olarak öngörüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.