Bilim & Teknik

Curiosity'den 360 derecelik selfie

NASA, Mars'taki keşif aracı Curiosity'nin öz çekim (selfie) fotoğrafını paylaştı.

Curiosity'den 360 derecelik selfie

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars'taki keşif aracı Curiosity'nin öz çekim fotoğrafını kamuoyu ile paylaştı. NASA'nın paylaştığı panoramik fotoğrafta, Curiosity'nin, bu yaz kızıl gezegeni etkisi alan toz fırtınasından kalma ince bir toz tabakasıyla kaplandığı görülüyor.

Curiosity'den 360 derecelik selfie


Geçen ay çekildiği açıklanan fotoğrafta, gökyüzünün biraz karanlık olduğu görülürken, bunun Mars'ın atmosferinde hala toz bulunduğuna işaret ettiği belirtildi. Gece gündüz çalışan nükleer bataryaya sahip Curiosity, güneş ışınlarının yoksunluğundan etkilenmiyor.

NASA adı geçen panoramik fotoğrafı YouTube kanalında paylaştı. Aşağıda izleyebileceğiniz fotoğrafta fare ile sağa sola, yukarı aşağı hareket ederek her açıyı net bir şekilde görebilirsiniz. İşte Curiosity'nin 360 derecelik selfie fotoğrafı:

Opportunity kayıp

NASA'nın Mars'ta güneş enerjisiyle çalışan diğer gezginci robotu Opportunity ile ise haziran ayından bu yana irtibat kurulamıyor. NASA, bataryalarını şarj edemeyen Opportunity'nin düşük güç moduna geçiş yaptığını düşünüyor. Uzay aracı, kış uykusu (hibernation) ismi verilen bu moddayken gününü çoğunlukla uykuda geçiriyor. Sonrasında ise zaman zaman uykusundan uyanıp güç durumunu kontrol ediyor ve bataryaları hala şarj olmamışsa tekrar uyku moduna geri dönüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.