Bilim & Teknik

Curiosity'den görev öncesi selfie geldi!

NASA'nın Mars'taki aracı Curiosity, yeni görev öncesi selfie paylaştı. İşte o selfie!

Curiosity'den görev öncesi selfie geldi!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 2012'den beri 'Kızıl Gezegen'de görev alan aracı Curiosity'den ilginç bir kare geldi. Curiosity, yeni ve zorlu bir göreve çıkarken son bir selfie paylaştı. Curiosity, bu paylaşımın ardından yeni görev bölgesine doğru ilerlemeye başladı. 

Curiosity'den görev öncesi selfie geldi!

Curiosity, yeni görevi kapsamında tırmanmaya çalışacağı dağ yaklaşık 5 bin 500 metre uzunluğunda. Curiosity Ağustos 2012'de Mars'taki Gale Krateri'ne inmişti. Gezginci robot, 6 yıl süren keşif faaliyeti süresince Kızıl Gezegen'in geçmişte mikrobiyolojik canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğine dair çok sayıda kanıt toplamıştı.  

Örneğin Gale Krateri içinde milyarlarca yıl önce göl ve akarsu sistemleri bulunduğu ortaya çıkmıştı. Paylaşılan o selfie karesine yukarıdan ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak bu selfie Curiosity'nin ilk paylaşımı değil. 

3 ay önce Curiosity tekrar bir paylaşım yaparak bizleri heyecanlandırmıştı. NASA'nın paylaştığı panoramik fotoğrafta, Curiosity'nin, bu yaz kızıl gezegeni etkisi alan toz fırtınasından kalma ince bir toz tabakasıyla kaplandığı görülüyordu.

Bu arada gece gündüz çalışan nükleer bataryaya sahip Curiosity, güneş ışınlarının yoksunluğundan etkilenmiyor. NASA adı geçen panoramik fotoğrafı YouTube kanalında paylaştı.

Yukarıdan izleyebileceğiniz fotoğrafta fare ile sağa sola, yukarı aşağı hareket ederek her açıyı net bir şekilde görebilirsiniz. İşte Curiosity'nin 360 derecelik selfie fotoğrafı! Peki ya siz NASA'nın bu çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Yorumlar
Yorumcu
Nükleer batarya teknolojinin dibisin nasa 👏👏👏👽
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.