Dehşete düşüren deney! - Page 1

Yüzü şekilden şekle giren bir adamın fotoğraflarını misafirlerine gösteren Darwin, bu ifadeleri tanımlamalarını istiyordu. Evrim teorisinin babası böylece yüz ifadelerinin evrensel olup olmadığını belirlemeye çalışıyordu.

Dehşete düşüren deney! - Page 2

Fransız nörolog Duchenne de Boulogne'un çektiği fotoğraflarda, yüzündeki çeşitli kasları ufak miktarda elektrikle uyarılan bir erkek görülüyor. Darwin'in arkadaşları bu ifadenin ''kederlenerek ağlamak'' olduğunu söylüyordu. Ancak günümüz insanları bu ifadeyi ''kafası karışmış.'' olarak tanımladı.

Dehşete düşüren deney! - Page 3

Boyun deri kası ile çenenin ön kısmının uyarıldığı bu ifadeyi Darwin “korku” olarak tanımladı. Bugün fotoğrafa bakanlar ise “korkmuş veya şaşırmış ve korkmuş” birini gördüklerini söylediler.

Dehşete düşüren deney! - Page 4

Bu fotoğrafta da “corrugator supercilii” adı verilen, kaşların altında bulunan kaslar uyarılarak, ''acı çekme'' ifadesi yaratılmaya çalışılıyor. Modern insanlar bu ifadenin “üzgün, endişeli ve ümitsiz birine ait olduğunu söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.