Beyinleri yok ancak hisleri var
Denizanaları’nın biyolojik yapısında kalp, kıkırdak, kemik, beyin ve göz bulunmuyor. Bunun yerine denizanaları, içinde elastik ve jölemsi bir madde bulunan iki katman hücreden oluşuyor. Denizanalarının ışığı ve kokuyu algılayabilen gelişmiş duyuları bulunuyor.

En derinde uzaylı denizanası
ABD merkezli Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne (NOAA) bağlı Okeanos Explorer gemisi çalışanlarının yönettiği uzaktan kumandalı bir araç okyanusun en derinlerine daldı. Yapılan araştırmada Pasifik Okyanusu’nda sanki bu dünyadan değilmişçesine bir denizanası türüne rastlandı. Marina Çukuru’nun batısında okyanusun yaklaşık 4 km derininde rastlanan bu canlı Crossota familyasına ait bir Hidromedusa’ydı.

Avlarını ‘dalga’ya alarak yakalıyor
Vücut şekilleri yayvan ve kubbeli bir şekilde olan denizanaları, yüzgeç, kanat, pul gibi balıklarda bulunan uzuvlara sahip değil. Denizde yüzerken yüksek hıza çıkamayan denizanaları avlarını suda yarattıkları dalgalanma sayesinde kendilerine doğru çekiyor ve yutuyor. Denizanaları genellikle küçük balıklarla besleniyor.

Nasıl ürerler?
Denizanaları diğer balıklar gibi çiftleşmiyor. Yumurtlama gibi bir özelliği de bulunmayan denizanaları, eşeysiz üreme denilen bir tomurcuklanma şekliyle ürüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.