Bilim & Teknik

Devamsızlık süresi değişiyor! 50 güne çıkıyor!

Eğitim ve öğretimde önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Pandemi sonrasında eğitim tarafında önemli düzenlemeler gerçekleşiyor. İşte konu ile ilgili detaylar.

Devamsızlık süresi değişiyor! 50 güne çıkıyor!

Pandemi sürecinin en çok eğitim ve öğretimi etkilediğini söyleyebiliriz. Hali hazırda Türkiye pandemi sonrasında eğitimi hızlı bir şekilde toparlamayı başardı. Yani eğitim ve öğretim hızlı bir şekilde eski haline geri döndü diyebiliriz. Ayrıca uzaktan eğitim sistemi sayesinde ülkemizdeki eğitim önemli ölçüde aksamadan devam etti.

Fakat Avrupa’da bazı ülkeler hala pandemi koşullarının eksilerinden kurtulabilmiş değil. Öyle ki iki senelik pandemi sürecinin ardından öğrenciler hala okula adapte olabilmiş değil. Hatta bazı ülkelerde pek çok öğrenci okula devam konusunda büyük sorunlar yaşıyor.

Devamsızlık süresi değişiyor! 50 güne çıkıyor!

Bu durumu göz önünde bulunduran yetkililer bazı ülkelerde devamsızlık sayısının arttırılması ve böylece öğrencilerin okullara tekrardan alıştırılması için düğmeye basmış durumda. Bu planda devamsızlık sayısı 50 günden başlayarak kademeli olarak tekrardan eski haline düşürülecek.

Hali hazırda ülkemizde devamsızlık sınırı özürsüz olarak 10 gün. Rapor ve izin hakkıyla birlikte 30 günlük bir devamsızlık sınırı söz konusu.

Belki ülkemizde de devamsızlık sınırı pandemi sonrasında 50 güne yükseltilip, kademeli olarak tekrardan eski sınırlarına çekilebilirdi. Böylece devamsızlıktan sınıf tekrarı gibi sorunların da önüne geçilebilirdi.

Sizce ülkemizde uygulanan 10 gün özürsüz devamsızlık sınırı öğrenciler için yeterli mi? Yoksa ülkemizde de bu sınırların arttırılması mı gerekiyor? Yorum sizin.

Yorumlar
Ahner
Egitim sistemini orta sahada top ceviren futbolcular haline getirdiler. Zorunlu egitim kalkmali. 3 zayifi olan ogrenci sinif tekrarina kalmali. Yabanci dilde konusma diline gecilmeli. Devamsizlik ayni kalsin
Cevapla
Berkay
50 güne keşke uzasa ben 1. Dönem hastalandim devamsızlık sürem 4.5 gün kaldı ve önümüzde 5 ay sürecek 2. Dönem var mecbur artık hastada olsam okula gitmek zorundayım hastalık yüzünden yani böyle Bir şey olursa elinizden bir şey eksilmez sadece ben değil benim gibi kaç kişi var yazık.
Cevapla
Devamsızlık
Oneemli olan sınavları geçmek olmallli devamsızlık yüzünden sınıf tekrarı tarihe karişmalidir... Geçen sene 3 gün için sınıfta birakilanlar var.
Cevapla
Crn
Bencede artırilmali hasta olduğumuzda iyileşmeden okula geri dönüyoruz ve hastalığımiz tekrarlıyor
Cevapla
Julide
Çocuklar hastalandığı zaman doktorlar rapor yazmıyor yazmadığı için devamsızlık işliyor bu soruna çözüm şart
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.