Bilim & Teknik

Dinozorların bugünkü haline çok şaşıracaksınız: Nesilleri tükenmese böyle gözükeceklerdi

Dünya'nın başına 60 milyon yıl önce gelenler gelmeseydi dinozorlara ne olurdu, hiç düşündünüz mü? İşte milyonlarca yıl önce o asteroit dünyaya çarparak dinozor neslini tüketmeseydi, dinozorlar böyle gözükecekti.

Dinozorların bugünkü haline çok şaşıracaksınız: Nesilleri tükenmese böyle gözükeceklerdi

Altmış altı milyon yıl önce, bir asteroit Dünya'ya 10 milyar atom bombası gücüyle çarptı ve bütün düzeni değiştirdi. Gökyüzü karardı ve bitkiler fotosentez yapmayı bıraktı ve öldü. Ardından onlarla besleyen hayvanlarda yok oldu ve besin zinciri çöktü. Tüm türlerin yüzde 90'ından fazlası yok olduktan sonra ortalık yatıştığında, bir avuç kuş dışında tüm dinozorların soyu tükenmişti.

Bu senaryo bambaşka olsaydı ne olacağını hiç düşündünüz mü?

Asteroitin ıskaladığını ve dinozorların hayatta kaldığını hayal edin. Şu an yedi kıtada 8 milyar Homosapiens yaşıyor. Dünya'da ağırlık olarak, vahşi hayvanlardan daha fazla insan var. Kendimizi beslemek için Dünya'nın yarısını değiştirdik. Ama senaryo farklı olsa ve yırtıcı kuşlar ve dinazorlar ile yaşıyor olsak ne olurdu? Böyle bir senaryoda dünyanın durumunu kestirmek çok kolay değil. 100 milyon yıllık dinozor tarihi, asteroit müdahale etmeseydi kökten farklı bir dünya olacaktı demek mümkün olmasa da elde olan veriler ve benzer soydan olduğu düşünülen hayvanlara bakılarak eğer dinazorlar yaşasaydı nasıl görünürlerdi diye bazı tahminler yapıldı. 

Dinozorların bugünkü haline çok şaşıracaksınız: Nesilleri tükenmese böyle gözükeceklerdi - Resim : 1

Muhtemelen hala o süper dev, uzun boyunlu otçullara ve devasa tiranozor benzeri yırtıcılar etrafta dolanıyor olurdu. Ancak bu düşünceden farklı olarak yapılan tahminlerden olan, 1980'lerde paleontolog Dale Russell'ın düşünce deneyine göre, dinazorlar akıllı bir alet kullanıcısına dönüşebilirlerdi. Bugün, birkaç dinozor soyundan gelenler -kargalar ve papağanlar gibi kuşlar- karmaşık beyinlere sahip  bu canlılar, alet kullanabilir, konuşabilir veya sayabilirlerdi. Bu dinazorlar, karşıt baş parmakları olan, dik yürüyebilen ve büyük beyinli bir canlı olarak resmedildiler.

Yorumlar
yunus
dinazor değil dinozor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.