Nükleer DNA, organizmaların temel yönlendiricisi olan ve hücrelerimizdeki çekirdekte bulunan genomlara deniliyor. Sima de los Huesos'taki kalıntılardan alınan numunelerden elde edilen DNA'lar, atalarımızla ilgili bildiklerimizi kökünden sarsacak cinsten.

Kemiklerin çıkarılmasındaki hassas yöntem ve genetik örneklem ve dizilim teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bilim insanları, dişler ve uyluk kemiklerindeki genom parçalarını yeniden yapılandırabildi. Ve bu da evrimsel yakınlıkların ortaya çıkarılması için yeterli veriyi sağladı.

Kazı alanında 13 metre derinlikte gömülü bulunan 28 bireye ait iskeletlerdeki kanıtlar, insan türünün Homo Heidelbergens denilen ve erken-Neanderthallerin klasik fiziksel özelliklerine sahip Neanderthaller ile olan bağını açıklığa kavuşturuyor.

Araştırmacılar İspanya'daki Sima de los Huesos'taki bulgulardan alınan mitokondriyal DNA analizlerini ilk 2013'te raporlamıştı. Bu genetik materyal sadece anne soyundan geçiyor. Bu sonuçlara göre de kazı alanındaki bu en eski insanlar, Neandertallerden daha çok günümüzden 50 bin yıl öncesine kadar Asya'da yaşayan antik bir insan popülasyonu olan Denisovanlara daha yakın akraba.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.