Dosya kurtarma yöntemleri - Page 1

UNDELETE 360

Undelete 360 paralı bir programın ücretsiz sürümü; bu nedenle dosya filtreleme, ön izleme gibi bazı özellikler kullanılamıyor. Bu özellikler kapalı olmasına rağmen arayüzde duruyor ve isterseniz ödeme yaparak açabiliyorsunuz. Kurtarılacak dosyaların sayısında ya da büyüklüğünde herhangi bir sınır yok ve kullanımı oldukça kolay. Silinen dosyaları arıyor ve işlem ağacından kurtarılacak dosyaları seçiyorsunuz.

Arama hızı mükemmel değil ama Undelete 360 diğer kurtarma programlarının kaçırdığı dosyaları kurtarabiliyor. O yüzden bilgisayarınıza kurun ve ihtiyacınız olduğunda deneyin derim

Dosya kurtarma yöntemleri - Page 2

PARTITION RECOVERY

Standart kurtarma programları birkaç dosyayı kurtarmak için oldukça başarılı ama bir sabit disk bölümünü tamamını kaybettiyseniz MiniTool Partition Recovery’i kurmalısınız.

Program, kullanımı kolaylaştıran arama sihirbazı temelli bir arayüze sahip. Problem yaşadığınız sürücüyü işaretleyin, aranacak bölümü seçin ve kayıp bölümün aranmasını bekleyin. Bulunanlar size rapor olarak aktarılacak ve birkaç saniyede dosyalarınızı geri getireceksiniz.

Programla birlikte önyüklemeli bir kurtarma diskiniz olmuyor, dolayısıyla sistem bölümünüz zarar gördüyse MiniTool Partition Recovery size fazla yardım edemez ama sistem bölümü dışındaki kayıp bölümleri hızlıca kurtarmanızı sağlar.

Dosya kurtarma yöntemleri - Page 3

WISE DATA RECOVERY

Wise Data Recovery’den daha kolay kullanılan bir kurtarma programını hayal etmek oldukça zor! Programda menü, karışık seçenekler ve soru pencereleri yok. Tek yapmanız gereken bir sürücü seçmek, “Scan” düğmesine tıklamak ve programın silinen tüm dosyaları bulmasını beklemek.

Ardından ihtiyacınız olan dosyayı seçip “Recover” düğmesine tıklıyorsunuz ve dosyalarınız kurtarılıyor. Program FAT tabanlı sürücülerle çalışmıyor gibi görünüyor ve benim test için kullandığım USB’den hiçbir dosyayı kurtaramadı, ancak NTFS tabanlı bir sürücüden dosya kurtarmak istiyorsanız programı alet çantanıza ekleyin.

Dosya kurtarma yöntemleri - Page 4

PHOTOREC DIGITAL PICTURE RECOVERY

PhotoRec; birkaç sınırlamaya rağmen oldukça güçlü bir kurtarma programı. Program ücretsiz ve neredeyse tüm işletim sistemlerinde (DOS, Windows, Linux, OS X), farklı dosya sistemleriyle ve cihazlarla çalışıyor. Verilerinizi kurtarmak için 200’den fazla dosya biçimine ait teknik detaylardan yararlanıyor ve birlikte gelen TestDisk aracı silinen bölümleri de kurtarabiliyor.

Ancak programın bir zorluğu var: PhotoRec oldukça basit, DOS benzeri bir arayüze sahip ki bunun birçok kullanıcının gözünü korkutacağını öngörmek zor değil. Bu durum programı karışık hâle getirmiyor ve sizi yapılması gereken her adımla ilgili bilgilendiriyor. Yine de bu programda sadece işlevsellik ön planda ve siz kolay kullanılan bir program arıyorsanız diğerlerine bakmanızı öneririm.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.