Dünya hakkında hiç duymadığınız 10 şaşırtıcı gerçek

Dünya hakkında sayısız bilgiye sahibiz, ancak bildiklerimiz ne kadar doğru? Ya bilmediklerimiz? Sizler için Dünya hakkındaki 10 şaşırtıcı bilgiyi bir araya getirdik.

İnsanlığın yaşamını sürdürmekte olduğu dünya hakkında bir çok farklı bilgi duyduk. Peki ya canlıların ortak yaşamı olan ve insanoğlunu güzellikleri, farklılıkları ve esrarengiz yapıları ile büyülemeyi başarmış dünya hakkında neler biliyorsunuz?


 

Elbette ki hepimizin bildiği bir çok şey var. Ancak tüm hayatınız boyunca ayaklarınızın altında yer alandünya hakkında gerçekleri biliyor musunuz? Muhtemelen beyninizde dolaşan sayısızilginç gerçek yer alıyor. Yeryüzünde yaşamın olduğu tek gezegen olarak bilinen dünyamız hakkında her geçen gün yapılan araştırmalar farklı bulguları ortaya çıkartmaktadır.


İşte bu yazımızda dünya hakkında belki de hiç duymadığınız 10 şaşırtıcı gerçek;

Dünyadaki Bir Yıl 365 Gün Değildir


Gerçek, dünyanın bir yılının 365.2564 gün olduğunu göstermektedir. Bu zaman diliminden arta kalan 2564’lük gün, dört yılda bir Şubat ayına eklenerek giderilmektedir. Yani artık gün olarak adlandırılan bu süreç 2012, 2016, 2020 vb. tarihlerde Şubat ayının 29 çekmesinin nedenidir.

Dünya Tam Olarak Yuvarlak Değildir


Yüzyıllardır bilinen dünyanın tam olarak yuvarlak olduğu gerçeğidir. Ancak gelişen teknoloji ile beraberinde yapılan çalışmalar, dünyanın tam da yuvarlak olmadığını söylemektedir. Peki ya nasıl? Astronomi ve uzay yolculukları ile beraberinde bilim adamlarının gerçekleştirmekte olduğu çalışmalarda dünyanın düzleştirilmiş bir küre şeklinde olduğunu söylemektedir. Yapılan araştırmalarda dünyanın %70’inin sular ile kaplı olması ve ortalama okyanus derinliğinin 4 km olduğu saptanmıştır. Çukurların en derini ise 11 km derinliğe ulaşan Mariana Çukuru’dur. Gözlerinizi kapatıp dünya üzerinde ki okyanusları boşaltarak yeniden hayal edin.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.