Bilim & Teknik

Dünyada ışıklar 1 saatliğine kapatılacak

2007 yılından bu yana dünyadaki iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla uygulanan "Dünya Saati” etkinliğine Türkiye’de katılacak. Geçtiğimiz yıl etkinliğe iki milyar insan katılmıştı.

Dünyada ışıklar 1 saatliğine kapatılacak

WWF'in, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için dünya kamuoyuna çağrıda bulunmak amacıyla 10 yıldır yürüttüğü küresel bir etkinlik olan “Dünya Saati”ne (Earth Hour) geçen yıl toplam yedi kıtadan, 135 ülke ve bölgeden iki milyar insanın katılmıştı.

6 NİSANDA YAPILACAK
Dünya Saat'inde, doğadaki kaybı tersine çevirmek için insan-doğa ilişkisinde yeni bir sayfa açmayı amaçlanıyor. Ülkemizde, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) öncülüğünde gerçekleştirilecek “Dünya Saati 2019” etkinliği, bu yıl 6 Nisan Cumartesi günü, 20.30 – 21.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 2019 teması “Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç” olarak belirlenen etkinlik kapsamında geçen yıl, 135 ülke ve bölgeden 3 binden fazla kurum ışıklarını söndürdü. İstanbul'dan Yeni Zelanda'ya, Paris'ten Paraguay'a 7 kıtadan 2 milyar kişi, kuruluş ve işyeri, iklim değişikliğine dikkat çeken bu etkinliğe katıldı.

SOSYAL MEDYADA YER ALACAK
‘Dünya Saati' etkinliği, geçen yıllarda olduğu gibi, www.dunyasaati.org adresi üzerinden kayıt yapılarak, çeşitli grup faaliyetleriyle desteklenebilecek. Düzenleyecekleri etkinliklerle Dünya Saati'ne katılmak isteyenler, www.dunyasaati.org adresine girerek, etkinliğini haritada işaretleyebilecek. Böylece, aynı şehirde dünya için harekete geçmek isteyen aynı şehirdeki kişilerin bir araya gelmesi sağlanmış olacak. Etkinlikler, WWF-Türkiye'nin sosyal medya hesaplarından paylaşılacak. Ayrıca binlerce insan #DünyaSaati etiketiyle sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapacak.

Bununla birlikte, 2019 Dünya Saati etkinlikleri kapsamında www.dunyasaati.org websitesini ziyaret edenler, karşılarına çıkan sembolik Boğaz Köprüsü'nde seçecekleri bir ışığı kendi adlarına kapatabilecek. 6 Nisan Cumartesi akşamı ise İstanbul Boğazı'ndaki köprülerin ışıkları gerçekten kapatılacak.

Yorumlar
Tipitip
Ilk yorumu silin ltf bitmeden enter demisum
Cevapla
Tipitip
Hatta o insanlar eger 1 saat boyunca zıplar ise oluşacak kinetik enerji tam 1 yil yetebilirmiş, uzmanlar söylüyor.
Cevapla
Tipitip
O bir saatlik surede o tuminsanlarin
Cevapla
İlhan
Bence tüm dünya o saatte şartelleri 1 saatliğine kapatsın herkes karanlıkta 1 saat etrafındaki insanlara zaman ayırıp konuşsunlar hatta gsm operatörleride sussun telefonlarda 1 saatliğine çalışmasın
Cevapla
DarkPanter
Olmadı dünyayı terk ederik
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.