Bilim & Teknik

Dünya uzaydan kızılötesi ile böyle görünüyor! [Video]

NASA'ya ait meteoroloji uydularından elde edilen görüntüler, kızılötesi ışınlar altında Dünya'nın uzaydan nasıl göründüğünü gözler önüne serdi.

Dünya uzaydan kızılötesi ile böyle görünüyor! [Video]

Dünya'yı iki farklı konumdan gözlemleyen GOES-13 ve GOES-15 uydularına ait görüntüler, gezegenimizin kızılötesi ışınlar altındaki görünümünü ortaya çıkarmak için kullanıldı. Victoria Üniversitesi öğrencisi James Tyrwhitt-Drake, 30 Kasım 2014 ile 26 Ocak 2015 tarihleri arasında çekilen görüntüleri hızlandırılmış video haline getirdi.

1422741899_img20150131233408.jpg

Kızılötesi ışınlar altında elde edilen görüntüler, Dünya'nın sürekli hareket halindeki bulutları ve su buharının karmaşasını gözler önüne seriyor. Dünya'nın yüzeyinde daha aydınlık görülen kısımlar, uzaya daha fazla kızılötesi ışının saçıldığı bölgeleri temsil ediyor. Videoda her saniye, Dünya üzerinde geçen 21 saate denk geliyor.

Tyrwhitt-Drake'in YouTube'da yayımladığı video, saniyede 700 kare ve 3600x3000 çözünürlükte elde edilen görüntülerden hazırlanmış. Görüntüler filtreden geçirilerek akıcı bir görüntü elde etmek için düzenlenmiş. Bu muhteşem görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.