Bilim & Teknik

Dünya, yarın gerçekleşecek kanlı Ay tutulmasına kilitlendi!

Söz konusu tutulma, Dünya'nın uydusu olan Ay'ın Mars gezegeninin gölgesine girmesi ile başlayacak.

Dünya, yarın gerçekleşecek kanlı Ay tutulmasına kilitlendi!

Dünya, yarın Türkiye saati ile 8:58'de başlayacak olan ve Kanlı Ay Tutulması adı verilen ender gökyüzü olayına kilitlendi.Söz konusu tutulma, Dünya'nın uydusu olan Ay'ın Mars gezegeninin gölgesine girmesi ile başlayacak.

Uydunun tam olarak gezegenin gölgesine girmesi ile birlikte de Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılan tutulma olayı yaşanacak. Tutulma Türkiye'den gündüz saatlerinde gerçekleştiği için izlenemeyecek.

1397509373_img20140414224213.jpg

Ay Koyu kızıl bir renge bürünecek

Tutulma esnasında tam olarak kaybolmayan Ay, koyu kızıl bir renge bürünecek. Bu durum, tutulma olayı esnasında Dünya'dan yansıyan Güneş ışınlarının Ay'ın üzerine düşmeye devam etmesi ile açıklanıyor. Güneşin kızıl - turuncu renkli ışınları için Dünya'nın atmosferinin oldukça şeffaf olması, bu ışınların tutulma esnasında Ay'ın yüzeyine çok etkili bir biçimde yansımasına sebep oluyor. Bu sebeple gökyüzü olayı esnasında Ay, kızıl renge bürünüyor.

4 Kanlı Ay Tutulması serisinin ilki olacak

Yarın gerçekleşecek olan ve 78 dakika boyunca sürmesi beklenen nadir tutulma olayı, 4 Kanlı Ay Tutulması'ndan oluşan serinin ilki olma özelliğini taşıyor. Türkiye'den ay tutulmasını izlemeyeceğiz Slooh teleskobu veya Virtual Telescope Project web sitesinden gök olaylarını canlı takip edebilirsiniz..

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.