Yanmaz kevlardan yapılmış alüminyum kıyafet 48 kilogram ağırlığında. Carmen Köhler de “eğilmek ve doğrulmak zor” diyor. Aslında bir matematikçi ve meteorolog olan Köhler kıyafeti taşıma lisansına sahip olmak için beş aylık eğitim aldı.Bölgedeki moloz ve buz kütleleri Kızıl Gezegen'i andırdığı için bu tür bir denemeye uygun ortam sağlıyor. Araştırmacılar buna “ideal koşullar” diyor. Böyle koşullarda bile hareket edebilen iki Mars aracı da test edilecek. Bu araçlara büyük molozlar bile engel olamıyor.

Bu uzaktan kumandalı araç dışarıdan bakıldığında şu anda Mars’ta görev yapan Opportunity’ye benziyor. Opportunity, 2012’de gönderilen Curiosty ile birlikte 11 yıldır Mars’ta görev yapıyor. Araştırmacılar buzuldaki araçları sinyaller yardımıyla kolayca yönlendiriyor. Ancak sinyalin Mars’a ulaşması 20 dakikayı buluyor.

İnsanlı bir Mars misyonu yaklaşık 3 yıl sürecek. Bu arada birçok şey olabilir. Bu yüzden araştırmacılar günlük sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Örneğin bir diş kökü iltihabında ne yapmalı? Üç boyutlu yazıcıyla uygun bir diş üretilebilecek. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmek de önemli.

19 ülkeden yaklaşık 100 araştırmacı ve çalışan projenin farklı aşamalarında görev yapıyor. 12 deney programı bulunuyor. Bunlar arasında özellikle çok az sıvı gerektiren buharlı duşun denenmesi de var. Şimdiye kadar uzayda kişisel temizlik ıslak mendillerle yapılıyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.