Bilim & Teknik

Dünyamıza 14 yılda kaç tane Nükleer güçte Asteroid düştü biliyor musunuz?

Rapora göre, 2000’den beri yeryüzünde asteroidlerin sebep olduğu 26 nükleer patlama tespit edildi.

Dünyamıza 14 yılda kaç tane Nükleer güçte Asteroid düştü biliyor musunuz?

ABD’li astrofizikçi Piet Hut ile eski NASA astronotu Ed Lu’nun 2002’de kurduğu B612 Vakfı, yıkıcı göktaşı tehdidinin düşünülenden daha fazla olduğuna dair bir rapor yayınladı.

Rapora göre, 2000’den beri yeryüzünde asteroidlerin sebep olduğu 26 nükleer patlama tespit edildi. Asteroidlerin güçlü bir şekilde patladığı bölgelerin, yerleşim birimlerinden uzakta ya da okyanuslarda olduğu belirlendi. Göktaşlarının büyük çoğunluğu atmosferin yüksek tabakalarında patladığı tespit edildi. Patlamaların gücünün 1 ila 600 kiloton TNT kalıbının infilakı ile eş değer olduğu ifade edildi.

1398461804_img20140425232725.jpg

6 Ağustos 1945’te Hiroshima’ya atılan nükleer bombanın gücü 15 kilotondu. Bombardımanda, 40 binden fazla insan hayatını kaybetmişti. Göktaşlarının büyük çoğunluğu atmosferin yüksek tabakalarında patladı. Dünya’ya çarpana kadar da varlıkları tespit edilemedi.

Raporla ilgili açıklama yapan fizikçi Ed Lu, “Yaklaşık 10 bin asteroidin, büyük şehirleri yerle bir edecek potansiyeli olduğunu belirledik. Bir dahaki büyük çarpışmanın nerede ve nasıl olacağını bilmiyoruz. Büyük bir felaketi önleyecek tek şey, şans” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.