Bilim & Teknik

Dünyanın en büyük dinozor ayak izi!

Avustralya'nın Dampier yarımadasındaki Walmadany bölgesinde araştırmacılar, 140 milyon yıllık kayalarda dev bir dinozor ayak izi buldu.

Dünyanın en büyük dinozor ayak izi!

Avustralya'nın kuzey batısındaki Dampier yarımadasında yapılan kazı çalışmalarında, 21 farklı dinozora ait 140 milyon yıllık izlere rastlandı. Uzun yıllardır dünyanın en çok dinozor kalıntısı bulunan ve bu sebeple Jurassic Park olarak adlandırılan bölgede, çalışma yürüten Queensland Biyoloji Bilimleri Okulu yetkilisi Doktor Steve Salisbury, Stegosauria'nın da içinde olduğu, gezegendeki en büyük dinozorlar faunasını gördük. dedi ve ekledi.

Sauropoda'nın ayak izleri 1.7 metreyi buluyor. Bölgenin yerlileri tarafından davet edildik. Onlar burada izleri fark ettiler. Onların bilimsel olarak incelenmesine ve belgelenmesine ihtiyaç vardı. dedi. Doktor Steve Salisbury ve ekibi bölgede 400 saatten fazla çalışarak dinozor izlerini belgeledi.

1490700463_fft16mf8824999.jpeg

Bunun sonucundan, bölgede sıvılaştırılmış doğalgaz merkezi yapılması için 2008 yılında gündeme gelen proje, hükümet tarafından kesin olarak iptal edildi.

 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.