'Tesla Kulesi' olarak bilinen yapı, 1970'li yıllarda Rusya Elektrik Mühendisliği Enstitüsü tarafından tekrar inşa edilmiş. Sovyet projesinin amacı, yalıtımı ve uçaklarda yıldırım etkisini test edecek bir makineye sahip olmaktı. Projenin amaçları arasında, elektro manyetik dalgaların silah olarak kullanılmasıyla, nükleer ya da güneş patlamasının etkilerini elde etmek de vardı.

Dünyanın en büyük yıldırım makinelerinin yer aldığı tesis, 150 metrelik yapay yıldırım oluşturabilecek kapasiteye sahip.

Tesis, Rusya'daki bütün enerji tesislerinin ürettiğine eşit miktarda elektriği 100 mikrosaniyede boşaltabilecek kadar güçlü bir jenaratöre ev sahipliği yapıyor.
Sovyetler döneminde birçok teste ev sahipliği yapan tesis, terk edilmiş olduğu düşünülmesine rağmen yıllardır aktif olarak kullanılıyor.

Tesiste son olarak Rusya'nın ürettiği Sukhoi Superjet uçağının yıldırımlardan korunması amacıyla bir dizi test gerçekleştirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.