İngiliz araştırma ve geliştirme şirketi Surrey NanoSystems, karbon nanotüplerden ürettiği Vantablack'i tanıttığında, dünyanın en karanlık materyali olduğu açıklanmıştı. Bu materyal, ışıkların %99,96'sını absorbe ediyor ve geriye hiçbir şey yansıtmıyor.

Vantablack: Karbon nanotülerde üretilen bu materyal, görünür tayftaki ışınımın %99.96'sını yuttuğu için en siyah madde olarak biliniyor. Işık, vantablack'e vurduğunda yansıma yapmıyor aksine içinde hapsoluyor, sonunda ısıya dönüşene dek tüpler arasında saptırılıyor.

İşte Vantablack böyle bir şey ve üretici Surrey NanoSystems bu materyali yeniden geliştirdi. Selefine oranla ışığı absorbe etme oranı daha yüksek, ancak bu oran açıklanamıyor.

Daha doğrusu tayfölçerler bu oranı hesaplayamıyor. Lakin ilk versiyondaki yutma oranının 99,96 olduğunu düşündüğümüzde, %0,01 ile %0,04 oranında bir geliştirme yapıldığını söylesek yanlış olmaz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.