Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore'nin liderleri, karşıtlarını "nükleer silahlara" sahip olduğu vurgusuyla sıklıkla rakiplerini tehdit ederler. Nükleer silah boyutlarına göre milyonlarca insanı öldürebilir. Yazımızda gerek serpinti gerek patlama gücü ile öne çıkan nükleer silah türlerini tanıtacağız. Adaları okyanus dibine gömebilecek bu bombalar her açıdan dehşet verici. Bir örnek vermemiz gerekirse nükleer bir bomba bir adayı okyanusun dibine yollayabilir. Pakistan, Çin, İngiltere, İsrail ve Fransa bol miktarda nükleer silaha sahip.

Böylesine muazzam bir silah İkinci Dünya Savaşı'nın kaderini değiştirdi. Japonların Pearl Harbor saldırısı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri adeta soykırımda bulundu ve Hiroşima ve Nagasaki şehrine de Atom Bombası atıldı. 120 bin masum hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima'ya attığı Atom Bombası'na Little Boy (Küçük Çocuk), Nagasaki şehrine attığı Atom bombasına ise Fat Boy (Şişman Oğlan) ismini verdi.

Atom bombası, fisyon tipi bir bombadır. Kısacası atom bombası; atom düzeyinde çekirdeklerin ayrılması ile güç üretir. İlk atom bombası örnekleri 20.000 TNT gücünden fazla enerjiye sahipti.

Hidrojen bombası, atom bombasında yüzlerce kat güçlüdür. 1960'lı Rusya tarafından üretilen ve test edilen bir Hidrojen Bombası, ortalama bir Atom Bombası'ıdan 3800 kez güçlüydü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.