2.William M. Spreckley, Kayıtlara geçen ilk burun operasyonu
Plastik cerrahiye öncülük eden kayıtlı operasyonlardan biri de Dr. Harold Gillies’in 1.Dünya Savaşı askeri M.Spreckley’e yapılandı. Spreckley, Ocak 1917’de doktora gelen 132.hastasıydı ve 33 yaşında silahla burnundan yaralanmıştı. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra Ekim 1920’de taburcu edildi.

3.Willie Vicarage, İlk kökten yeniden yapılandırma operasyonu
Willie Vicarage 1916’da bir savaşta yüzünden yaralanmıştı ve yüzü plastik cerrahiyle yeniden yapılandırılan ilk insandır. Antibiyotikler henüz icat edilmeden hastalığın vücudun bir bölümünden başka bir bölümüne geçmesini önlemek çok zordu. Fakat bu farklı yöntemde kullanılan tüp enfeksiyonu önlemeye yardımcı oluyordu.

4.Bayan Geoffre, Yağ aldırma operasyonu geçiren ilk insan
1926 yılında Charles Dujarier, tam donanımlı bir Fransız cerrahı, bacaklarını daha ince göstermek isteyen genç bir modeli ameliyat etti. Operasyon tam bir fiyaskoydu. Yasadışı olan operasyon sonucu genç model kangren oldu

5.Isabelle Dinoire, Bölgesel Yüz Nakli Yapılan İlk İnsan
Yüz nakli bir insanın yüzünün tamamen başka bir insanın yüzüne yerleştirildiği tıbbi bir işlemdir. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kadından alınan ağız ve burun hastaya yerleştirildi. Dünyanın ilk yüz nakli 2010 yılında İspanya’da tamamlandı. .

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.