60 yaşındaki emekli beden eğitimi öğretmeni Servet Ali Toraman, Türkiye’nin önemli profosörlerinin dünyanın ilk meridyeni sıfır noktasının İstanbul mu, Greenwich mi olduğunu tartıştıklarını hatırlattı.

SAFA VE MERVE TEPELERİ

Bu ifadelerin yanlış olduğunu savunan Toraman,"4 bin yıl önce dünyanın ilk meridyeni Hz. İbrahim tarafından çizilmeye başlanmış Allah’ın izniyle. Bu nasıl ifade edilmiş? Arabistan’daki Mekke ve Medine arasındaki Safa ve Merve tepeleri 2 noktadır. Bu iki noktadan bir doğru geçer. İki nokta kozmik koordinattır. Bugün sıfır denilen meridyenin çizilmiş koordinatıdır. Aynı zamanda bu sıfır noktadan çekilen doğru tamamen bugünkü bilimsel olan Kuzey ve Güney Kutbuna gider. Kuzey kutbuna giderken de Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı Balıklı Göl’den geçer. Bunun teyit eden Hz. Muhammed’in Mekke’de 12 yıl kaldıktan sonra Medine’ye Hicret eder. Mescid-i Nebeviye dediğimiz yerin tam üstünden geçer. Safa ve Merve tepelerinden Kuzey kutbuna geçen noktanın yeri de Mescid-i Nebeviye’nin üzerinden geçer. BU tamamen bir doğrudur. 4 bin yıl öncesinden itibaren bu meridyen dünyanın kozmik olarak çizilmiş olan meridyenidir" diye konuştu.

İLK MERİDYEN

Safa ve Merve tepeleri arasındaki çizginin kıyamet gününe kadar korunacağını ifade eden Toraman, "Greenwich yanlış değildir. O da bir meridyendir. Bugünün teknolojisi ile yapılan bir sistemdir. Ama biz bu meridyeni Müslümanlar olarak İslamiyet, Hz. İbrahim’nden itibaren başladığı için bir hedefi var. Şanlıurfa’dan çıkıp binlerce kilometre ekinsiz bir yere niçin Safa ve Merve tepeleri seçilmiştir. Dünyanın ilk meridyeni belli olsun diye yapılmış bir sistemdir. Kuzey ve Güney kutbundan geçen bir doğru, 4 bin yıl öncesinden çizilen bir meridyendir. Kıyamet gününe kadar korunması gereken konumdur" dedi. (İHA)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.