Dünyanın ilkleri arasından 27 tane ilk icat - Page 1

3. İlk Denizaltı
Dünyanın ilk denizaltısı 1719 yılında Mimar İbrahim Efendi tarafından “Tahtelbahir” adıyla yapıldı. Bu buluş Seyyid Vehbi’nin Sürname-i Hümayun adlı kitabında anlatılıyor. Bundan yüz yıl sonra Sultan 2. Abdulhamid tarafından yaptırılan denizaltı da ilk torpido atabilen denizaltısı oldu.

Dünyanın ilkleri arasından 27 tane ilk icat - Page 2

4. İlk Defa Sinüsün Kullanılması
Devrinin en önemli astronomlarından ve matematikçilerinden olan Battani (858-929), 10.yy’da sinüs ile hesaplar yapmaya başladı. Sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı gerçek anlamda ilk defa kullanan bilim adamının Battani olduğu söylenmektedir. Battani, çalışmaları sırasında bazı temel trigonometrik bağıntılara ulaşmış ve bunları astronomik hesaplamalarda kullanmıştır.

Dünyanın ilkleri arasından 27 tane ilk icat - Page 3

5. İlk Defa Sıfırın ve Logaritmanın Kullanılması
780 yılında Özbekistan’ın Karizmi kentinde doğan Harezmi'nin Kitabül-Muhtasar fi Hisabil-Cebr vel-Mukabele kitabıyla dünya sıfırı tanımıştır. Sıfırın kullanılması, matematik tarihini sarsan bir olay olmuştur. Çünkü sıfır yalnızca bir rakam değil, aynı zamanda yeni hesaplama usullerine ve bilimsel yeniliklere yol açan bir kapıdır. Bugünkü pozitif ve negatif sayılar fikri ancak sıfırın icadıyla ortaya çıkmış, birçok teorem ve işlem sıfır kullanılarak geliştirilebilmiştir. Artık sıfır kullanmadan bir işlem yapmak neredeyse imkansız. Müslüman icadı olan sıfır ilk kez Harezmi tarafından miladi 830 yılında açıklanmıştır. Ancak Batı, bundan 250 yıl sonra Harezmi'nin kitabının batı dillerine tercümesiyle sıfır rakamını öğrenebilmiştir. Batı dünyasına Arap rakamları olarak bilinen 0 dahil 10 adet sayıyı tanıtan, papalığın matematikçisi Gebert olmuştur. Bugün Almancada "ziffer", İtalyancada "zenero", Fransızcada "zero", ve yine İngilizcede "zero" , Arapça "sıfr"ın tercümeleridir.

Dünyanın ilkleri arasından 27 tane ilk icat - Page 4

6. İlk Pascal Üçgeni
Pascal üçgeni binom açılımındaki katsayıları bulmaya yarar. Pascal'ın bu üçgeni olasılıklar kuramında da ustalıkla kullanılır. Bu üçgen biyolojideki uygulamalar matematik istatistik ve pek çok modern fizik konularında uygulama alanı bulur.Ve bu üçgen Pascal bulmadan tam 400 sene önce Ömer Hayyam tarafından keşfedilmiştir.İran da halen daha Ömer Hayyam Üçgeni olarak söylenir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.