Yıllık 100 bin merceğin üretileceği tesisin, yüksek teknolojinin ve savunma sanayisinin yurt sathına yayılmasına öncülük etmesi bekleniyor. Üniversite sanayi iş birliğini artırmanın hedeflendiği tesis, Ar-Ge faaliyetlerini ise Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent yerleşkesindeki 500 metrekarelik Ar-Ge binasında yürütüyor.

Tesiste, ASELSAN Akyurt tesislerinde iki yıla yakın süre eğitim gören kişiler istihdam ediliyor.

ASELSAN ve Sivas Optik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ortaklığı ile kurulan ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 Mayıs'ta açılan ve üretime başlayan tesisle savunma sanayisi için Sivas'ta da önemli işler yapmak istediklerini aktardı.

Hedeflerinin, Sivas'ı mercek üssü yapmak olduğunu dile getiren Yıldırım, "Dolaylı ihracat olarak ilk ürettiklerimizi Ürdün'e gönderdik, şimdi de Filipinler'e göndermek için üretim yapıyoruz. Hem Türkiye'nin dışarıdan karşıladığı ihtiyacını gidermek hem de dışarıya ihracat yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.