Konu koca evren olunca ‘yakın’ ifadesi; dünyanın manyetik kutuplarının bu sıralarda değişebileceği gibi, bu değişimin birkaç yüz yıl sonra da gerçekleşebileceğini işaret ediyor. Ama bilim insanları bu değişimin er ya da geç bir zaman olacağından emin. Manyetik kutup değişimlerinin tam olarak nasıl başladığı bilinmese de son 3 milyar yılda yüzlerce kez değiştiği biliniyor ve bilinen zararlı bir sonucu yok. Ancak söz konusu manyetik alan azalırsa veya tamamen yok olursa güç ve iletişim sistemlerimiz tehlikede olabilir. Bununla beraber tüm zamanlar boyunca manyetik alanın tamamen yok olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Dolayısıyla korkacak bir şey de yok!

Bir milyon yıl içinde, dünyamıza yakın en az bir yıldızda süpernova patlaması olacak. Süpernovalar çok miktarda enerji yayan yıldız patlamalarıdır.

Gezegenimize yakın olup da patlayabilecek iki aday var: Antares ve Betelgeuse. İkisi de kızıl dev yıldız. İkisinden biri patladığında, günün her saatinde görülebilecek ve gökyüzünü dolunay kadar aydınlatacak. Antares, tam 550 ışık yılı uzaklıkta ve Akrep takım yıldızının içinde. Kırmızı süper dev olarak tanımlanan bu yıldız güneşimizin tam 800 katı büyüklüğünde. Betelgeuse ise 640 ışık yılı uzaklıkta.

Meşhur Orion takımyıldızı’nın bir üyesi. Betelgeuse yaşam süresinin son aşamalarında. Ne zaman patlayacakları bilinmese de; o kadar uzaktalar ki, patlamaları dünyaya hiçbir tehdit oluşturmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.