Dünyaya çağ atlatan 10 muhteşem icat!

Neredeyse her icat, insanların merakı ya da ihtiyacı doğrultusunda doğmuştur. İçeriğimizde, dünyada çığır açan 10 muhteşem icatı bir araya getirdik.

Her biri yüzlerce yıl önce bir takım mucitler tarafından düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş olan icatların nasıl bulunduğunu hiç düşündünüz mü? Birazdan okuduğunuzda oldukça şaşırabilirsiniz.


Dünyayı değiştiren bu icatları araştırıp, içeriğimizde sizler için derledik.


İşte dünyaya çağ atlatan 10 muhteşem icat!

1. Tekerlek


İnsanoğlu tekerlek icat edilene kadar göç konusunda büyük zorluk çekmiştir. Tekerlek ulaşım için olduğu kadar, tarım ve ticarette de çok önemli sorunlara derman olmuştur. Günümüzde tekerlekler veya çarklar bir çok teknolojinin temelini oluşturuyor.

2. İçten Yanmalı Motor


Motorların atası sayılan içten yanmalı motor, yüksek sıcaklıktaki yakıtın piston içinde yakılmasıyla hareketi sağlar. Bu kimyasal enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesini sağlayan motorların yerini şimdi modern motorlar almıştır. Uçaktan arabalara kadar bir çok yerde bu motorlar kullanılmaktadır.

3. Penisilin


Tarihin en ünlü icatlarından olan penisilin, İskoç bilim adamı Alexander Fleming tarafından bulundu. Bu icat sayesinde milyonlarca insanın hayatını kurtulmuştur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.