Dünya'ya dev bir göktaşı düşerse ne olur? [Büyüklüklerine göre sonuçları] - Page 1

Amerikan Ulusal Araştırma Konseyi, ABD Kongresi için hazırladığı raporda, dünyaya bir göktaşı çarpması durumunda neler yaşanacağını ve bu felaketi önleme yöntemlerini araştırdı.


Hazırlanan raporda, dünyaya çarpacak göktaşlarının, çaplarına göre ne kadar zarar vereceği ve neler ile karşılanacağı ile ilgiler bilgiler yer alıyor.


İşte büyüklüğüne göre meteorların vereceği zararlar;

Dünya'ya dev bir göktaşı düşerse ne olur? [Büyüklüklerine göre sonuçları] - Page 2

Göktaşının çapı 1 ila 10 metre arasındaysa: Çarpışma, önlemler alındığında, birkaç saat veya gün önce belirlenebilir. Bu durumda, insanlara meteorun düşmesi beklenen yerde, dışarı çıkmamaları, pencerelerden uzak durmaları veya gökyüzüne direk bakmamaları tavsiye edilmektedir.


Bu çap bir meteor;


Maddi zararlar, cep telefonu veya internette de aksaklıklara neden olabilir.

Dünya'ya dev bir göktaşı düşerse ne olur? [Büyüklüklerine göre sonuçları] - Page 3

Göktaşının çapı 10 ile 25 metre arasındaysa: Göktaşı düştüğü yerde 10’larca kilometre çapında zarar verebilir. Diğer doğal afetlerde olduğu gibi bu bölgelerde yaşayanlar, önceden haber verilerek tahliye edilir. Aksi takdirde, küçük çapta ölümler olabilir.

Dünya'ya dev bir göktaşı düşerse ne olur? [Büyüklüklerine göre sonuçları] - Page 4

Göktaşının çapı 25 ile 100 metre arasındaysa: Böyle bir göktaşı ile karşı karşıya kalırsak yaşayacağımız şey kitlesel panik, bina yangınları, sosyal kargalaşa, çok sayıda ölüm ve yaralanmalar olabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.